Jak zůstat štíhlí po celý rok zcela přirozeně a beze zbytečné námahy?

Ne, není to reklama na nějaký zázračný lék a také neříkám, že perfektní postava jde získat bez ŽÁDNÉ námahy. Ano, pořád platí, že musíte mít vyřešené stravování, mít dostatek zdravého pohybu, dostatek kvalitního spánku a celkově vyvážený životní styl – a to nějakou námahu určitě vyžádá, na začátku, než to pro vás začne být přirozené.

Nejedná se o zázračný návod, ale o věci, co jsou pro nás přirozené a my jsme na to jenom zapomněli….

Můj oblíbený výhled na Prahu – z Kavčích Hor…zhubnout Vám to možná nepomůže….i když…vždycky můžete to vzít po schodech nahoru 🙂

O co se chci ted ale podělit jsou 3 věci, které už nevyžádují DODATEČNOU námahu, pokud už žijete aktivně, správně regenerujete a stravujete se podle svého metabolického typu (o tom, co to je, v jiném článku, nebo pokud je někdo netrpělivý, může se zeptat na mém FB nebo insta, ráda o tom pokecám). Jsou to takové věci na „vytunění“ všeho předchozího ale také to může být i něco, čím byste mohli začít, protože to jsou věci, které lze aplikovat hned. Inspirovala jsem se jedním pánem, kterého sleduji na Youtube a na konci článku můžete najít odkaz na celý video (pokud umíte anglicky, doporučuju, pokud ne, tak se aspoň podíváte na pěkná těla – dámy :))

Mimochodem, pokud si chcete ušetřit aspoň tu námahu s dohledáváním informací a studiem zdrojů ve všem tom bordelu na celém internetu, tak bude mnohém jednodušší, když se obrátíte na mě (já to info mám a za skromný příspěvek se ráda podělím) – mrkněte se na https://mariadomo.cz/sluzby/

Tak co to jsou za kouzelné věci, které nám pomůžou zcela přirozeně vypadat a cítit se dobře?

  1. Přestat jíst často

Ano, čtete dobře….nedávno jsem poslouchala podcast od mého kamaráda a také holistického poradce Lukáše a řekl jednu zajimavou věc: že pro lidi je přirozené střídání pocitu po pořádném jídle s obdobím hladovění. Vysokofrekvenční stravování (5x denně a více) vede k tomu, že tělo se nachází v neustálém shánění potravy, a přitom hlad nikdy zcela neuspokojí – protože jíme menší porce ale jíme takřka neustále. Je za tím celá věda, to teď rozebírat nebudu ale pointa je taková, že za a) tělo si neodpočine od trávení potravy, což vede k pomalejšímu spalování tuku, špatné regeneraci buněk, rychlejšímu stárnutí (a dalším hrůzám, které tady už nebudu ani říkat) a za b) vyvolává to stále větší hlad a jakousi závislost na jídle, nemluvě o těch ztrátách času na shánění a přípravu svačinek. Navic, je velmi lehke při tomto stylu, spadnout do kalorického nadbytku – což je paradox, když uvážíme, že se stále nacházíme ve stavu nenasycení.

Vysokofrekvenční stravování vytváří paradox, kdy se nikdy nenajíme pořádně, ale přesto se snadno dostaneme do kalorického nadbytku

Takže co tedy dělat? Zkuste nesvačit. Ani nepotahovat sladké nápoje mezi jídly. Záležet bude na metabolickém typu ale zkuste si nastavit počet jídel, který vám časově i logicky vyhovuje (u někoho to bude 2x, u někoho možná i 4x) a nesvačte nic mezitím. Zato to normální jídlo si vychutnejte, pokud možno v klidu a v pohodě, do stavu úplného nasycení. A pak zjistíte, že vlastně vydržíte delší dobu bez jídla, což vám poskytne svobodu, protože se budete moct soustředit na práci, fyzickou aktivitu, zařídit nějaké věci, nebo jen tak strávit čas tím, co vás baví – bez toho, abyste konstantně řešili jídlo. A osvobodíte se od pocitu hladu a věčné „chuti na něco“.

Nemůžu to úplně doporučit všem a ani nutit, ale pokud jste zkušený experimentátor/ka, můžete zkusit přerušované hladovění. Je to teď velký trend a vyvolává rozporuplné ohlasy, ale vychází v podstatě ze stejné myšlenky, jako vše výše řečené – necháme tělo odpočinout od jídla, což má účinky nejen na tu zmíněnou štíhlou postavu ale i na jiné aspekty zdraví. Nemusí to být ani žádný extrém, to, co jsem doporučila v předchozím odstavci, už je jakási forma půstu – pokud jíte třeba 2x nebo 3x denně a sníte poslední jídlo v 6 nebo 7 hodin večer a pak třeba jako ja, máte ráno trenink a nejíte do 10 nebo do 11, ouuuuups, máte tu model přerušovaného hladovění „16/8“ Je to na vás, pokud vás to téma zajímá podrobněji, zanechte komentář a můžu o tom udělat oddělený článek.

2. Hýbat se víc

Asi si říkáte, to je mi novinka….to se radí všude, pohyb, pohyb, pohyb! Ale já teď nemyslím pohyb jako sport – spíš takový ten normální přirozený pohyb, který zabudujete do svého života a který ani nevnímáte – říká se tomu cizí zkratkou NEPA (Non-Excercise Physical Activity) a je to aktivita, kterou děláme v běžném životě mimo trenink – chůze pěšky, jízda na kole, může to být úklid domácnosti, nebo prostě cokoliv, co buď je užitečné nebo vás baví a zahrnuje to pohyb. Divili byste se, ale v dnešní době většina lidí má nedostatek pohybu právě kvuli nedostatku NEPA, a ne že by málo trénovali. Pokud máte sedavé zaměstnání, tak byste tomu měli ale věnovat pozornost. Pokud máte tendenci sedět celý den u počítače, jezdit všude autem, trávit večery na gauči u televize a párkrát týdně se hodinu zničíte v posilovně a myslíte si, že máte dostatek pohybu, jste na omylu. Implementujte ten spontánní pohyb do života!

Divili byste se, ale v dnešní době většina lidí má nedostatek pohybu právě kvuli nedostatku Non-Excercise Physical Activity, a ne že by málo trénovali.

Klidně můžete vyzkoušet i tohle – nastavte si budík několikrát denně jako připomenutí, že se máte hýbat, zvedněte se od počítače a dělejte něco – jděte se projít na půlhoďky, pokud máte kolo, zajeďte na něm do obchodu místo auta nebo MHD, nebo prostě jenom pokud jedete někam nebo se odněkud vracíte, vystupte o 2 zastávky dřív a dojděte pěšky. Jestli děláte z domu, vstaňte a běžte uklidit kuchyň, vytřít podlahu, udělat něco malého na zahradě….Uvidíte, že velmi brzo tyto věci se pro vás stanou automatickými a zjistíte, že jste pořád v pohybu, což je právě ono. Prostě najděte cokoliv, co je pro vás příjemné a možná to spojte i s užitečným. Jo, a sexualni aktivita se také počítá, takže….:)

3. Jděte na výlet!

Trochu to souvisí s předchozím bodem o pohybu, ale teď to myslím spíš jako volnočasovou a zároveň poznávací aktivitu. Sbalte si batůžek a vyražte na turu. Nemusí to být celý víkend lezení po kopcích s batohem a stanem, ale začněte třeba půldenním nebo jednodenním výletem do přírody – blízkého lesa, parku, k řece, k jezeru….Volte terén takovým způsobem, aby to odpovídalo vaší momentální kondici ale zároveň ať to je trochu výzva – jinými slovy, musíte si to užít, ale musí to být trochu těžké (takže žádný jenom tak procházení po asfaltové silnici po rovince ve městě). Pokud máte stejně naladěné přátele, kteří mají rády pěší turistiku, tak výborně, pokud ne, nenechte se tím odradit a vyražte sami. Skvělá alternativa pro pokročilé je také výlet na kole nebo sjíždění řeky na raftu či kanoi. Uvidíte, že poznávání nových míst vám rozšíří obzory a skvěle odreaguje, navíc takový výhled z kopce do krajiny poslouží odměnou za těžký výstup a budete se cítit skvěle! A vyřešíte tím zároveň oba předchozi body, protože budete v pohybu a také se vykašelete na vysokofrekvenční stravování, protože prostě nebude cas a možná ani příležitost se tisíckrát nasvačit 🙂

Takže, jako shrnutí – není to taková věda – neřešte pořád jídlo (ale když jíte, užijte si ho pořádně), budťe stále v pohybu a navštěvujte krásná místa! Prostě uživejte si života a to vám přinese automaticky zdraví a krásu.

A tady odkaz na toho pána co říká stejné věci jako v mém článku, ale možná víc zábavně a anglicky: https://youtu.be/G1c-cc8EFyY

Budu moc ráda za Vaše komentáře pod článkem nebo v sociálních médiích, a také, poku Vás článek zaujal, sdílejte ho mezi přátele! Čím více lidem to pomůže, tím budu mít větší radost, že jsem vytvoříla něco užitečného.

1 názor na “Jak zůstat štíhlí po celý rok zcela přirozeně a beze zbytečné námahy?”

  1. I was very happy to uncover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and I have you book marked to see new information on your web site.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.